ویزا شنگن

ویزای شینگن Schengen Visa

ویزای شنگن یک نوع ویزای توریستی یا تجاری است که به شما اجازه می‌دهد تا برای مدت حداکثر ۹۰ روز در هر دوره ۱۸۰ روزه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به جز ایرلند، بریتانیا و رومانی) و چند کشور دیگر اروپایی بازدید کنید. این ویزا شامل کشورهای آلمان، اتریش، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، جمهوری چک، اسلواکی، اسلوونی، سوئد، سوئیس، نروژ و ایسلند می‌شود.


ویزای شنگن


ویزای شینگن

شینگن، نام یک منطقه در لوکزامبورگ است که در آن، در سال ۱۹۸۵، توافقی به نام توافق شینگن بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا امضا شد. این توافق به منظور ایجاد یک بازار داخلی بدون مرز در اروپا و تسهیل تردد افراد و کالاها در این منطقه ایجاد شد. یکی از مهمترین پیامدهای این توافق، ایجاد منطقه ویزای شنگن بود که به دلیل تسهیل تردد توریست‌ها و تسهیلات بیشتر در مسافرت در کشورهای عضو این توافق، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، با این توافق، کنترل مرزها بین کشورهای عضو شینگن به شدت کاهش یافت و افراد بدون نیاز به گذرنامه و ویزا می‌توانند در این منطقه سفر کنند. از جمله کشورهای عضو منطقه شینگن می‌توان به آلمان، اتریش، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، جمهوری چک، اسلواکی، اسلوونی، سوئد، سوئیس، نروژ و ایسلند اشاره کرد. در نتیجه با توجه به این که کشورهای اروپایی زیادی در عضویت این منطقه هستند، ویزای شنگن از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار است.


مناطق ویزای شنگنکشورهای معاف از ویزای شینگن

شهروندان کشورهای زیر در حال حاضر از ویزا شینگن معاف هستند:

آلبانی، آندورا، آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، استرالیا، باهاما، باربادوس، بوسنی و هرزگوین، برزیل، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، دومینیکا، السالوادور، جورجیا، گرنادا، گواتمالا، ایالت واتیکان، هندوراس، اسرائیل، ژاپن، کیریباتی، مقدونیه (FYROM)، مالزی، جزایر مارشال، موریس، مکزیک، میکرونزی، مولداوی، موناکو، مونته نگرو، نیوزلند، نیکاراگوئه، پالائو، پاناما، پاراگوئه، پرو، ساموآ، سان مارینو، سیشل، صربستان، سنگاپور، سلیمان جزایر، کره جنوبی، سنت کیتز و نوویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادینها، تیمور شرقی، تونگا، تووالو، اوکراین، امارات متحده عربی، اروگوئه، واناتو، ونزوئلا


انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن نوع A
ویزای شینگن نوع B
ویزای شینگن نوع C
ویزای شینگن نوع D
ویزای شینگن نوع LTV
ویزای اتحادیه شنگن USV

ویزای شنگن

ویزای شینگن نوع A یا ویزای ترانزیت
با در دست دست داشتن ویزای شینگن نوع A میتوانید به فرودگاه های کشورهای عضور پیمان شینگن وارد شوید. یعنی با داشتن ویزای شنگن نوع A میتوانید به فرودگاه های آلمان, هلند, اتریش، دانمارک و ... وارد شوید. در واقع افرادی که ویزای شینگن نوع A را دریافت میکنند میتوانند اروپا را واسطه ای برای سفر هوایی به کشور مقصدشان قرار دهند. در واقع با این ویزای فقط تا فرودگاه کشورهای اروپایی می توانید بروید و اجازه ندارید پایتان را از فرودگاه بیرون بگذارید.

ویزای شینگن نوع B یا ویزای ترانزیت
در واقع ویزای شینگن نوع B با ویزای نوع A کمی تفاوت دارد. این نوع ویزا میتواند نمونه دیگری از ترانزیت باشد با این تفاوت که با در دست داشتن ویزای شینگن نوع B اجازه دارید کشور شینگن را واسطه ای برای سفر زمینی یا هوایی خود قرار دهید. یعنی هم می توانید از طریق فرودگاه و هم از طریق جاده، کشور واسطه خود را به مقصد برسانید. البته باید دقت کنید که با ویزای ترانزیت B فقط می توانید کمتر از 5 روز در محدوده شینگن بمانید.

ویزای شینگن نوع C
با در دست داشتن ویزای شینگن نوع C میتوانید به اروپا سفر کنید. البته فرقی نمیکند این سفر توریستی باشد یا کاری اما مهم است که برای مدت کوتاه میتوانید در محدوده شینگن اقامت داشته باشید. البته ویزای شینگن نوع C خود به چند بخش تقسیم می شود. 

1.ویزای یکبار مصرف برای ورود به ناحیه شینگن: فقط یکبار میتوانید از این ویزا استفاده کنید. 
2.ویزای دوبار مصرف برای ورود به ناحیه شینگن: مناسب برای افرادی است که یکبار از ناحیه شینگن خارج شده و دوباره می توانند به آن ورود کنند.
3.ویزای چند بار مصرف برای ورود به ناحیه شینگن: این ویزا به توریستان داده نمیشود و با اعتبار های طولانی یک ساله، سه ساله و پنج ساله صادر می شود. این ویزا مناسب تاجران و صاحبان کسب و کارهای مختلف است.

ویزای شینگن نوع D 
با در دست داشتن ویزای شینگن نوع D که به ویزای ملی شینگن معروف است می توانید برای کار یا تحصیل در یک بازه زمانی مشخص در اروپا اقامت داشته باشید. ویزای شینگن نوع D خود به صورت یکبار ورود و چند بار ورود صادر می شود.

*ویزای یکبار ورود نوع D برای افرادی مناسب است که قصد تحصیل برای مدت کوتاه یا شرکت در یک دوره آموزشی در محدوده شینگن را دارند. 
*ویزای چند بار ورود نوع D برای افرادی مناسب است که قصد دارند در محدوده شینگن سفر کنند، اما قصد ندارند جهت هر بار ورود به یک کشور اروپایی مراحل *اخذ ویزا را طی کنند. مانند دانشجویان بین المللی که قصد دارند کمتر از یکسال تحصیل خود را به پایان رسانده و در این مدت در محدوده شینگن بمانند.
*دانشجویان بین المللی که قصد دارند یک دوره تحصیلی کامل را در اروپا طی کنند.
*ورزشکاران و یا هنرمندان حرفه ای به منظور به اشتراک گذاشتن تجربه و هدف خود در محدوده شینگن می توانند از این نوع ویزا استفاده کنند.
*افرادی که به درمان در محدوده شینگن نیاز دارند  و دریافت خدمات درمانی آنها طولانی می شود.ویزای شینگن نوع LTV
با در دست داشتن ویزای شینگن نوع LTV فقط می توانید به محدوده خاصی از اروپا وارد شوید. معمولا این ویزای برای پناهندگان صادر می شود تا تکلیف آنها مشخص شود. البته این نوع ویزای سفرهای بشردوستانه نیز صادر می شود. در کل افرادی که نیاز به یک سفر اضطراری در محدوده شینگن را داشته باشند این نوع ویزا را دریافت میکنند. دقت کنید که این با نوع ویزا اجازه ترانزیت ندارید یعنی نمیتوانید با در دست داشتن این ویزا کشورهای اروپایی را واسطه ای برای سفر خود قرار دهید.

ویزای شینگن نوع USV
با در دست داشتن ویزای شنگن نوع USV یا همان ویزای گردشگری اروپا یا ویزای توریستی شینگن می توانید به کشورهای عضو این منطقه به مدت ۹۰ روز در هر شش ماه وارد شد. زمان اعتبار اقامت به محدوده شینگن از زمان اولین ورود حساب می شود.

انواع ویزای شینگن برای سفر به اروپا

*ویزای ترانزیت فرودگاهی
*ویزای ترانزیت
*ویزای گردشگری
*ویزای دیدار با خویشاوندان و بستگان
*ویزای دریافت خدمات درمانی
*ویزای تحصیلی اروپا
*ویزای شرکت در رویدادهای فرهنگی و هنری یا ورزشی
*ویزای تجاری اروپا
*ویزای کاری اروپا
*ویزای دریافت خدمات درمانی
*ویزای شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت


مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن

جهت دریافت ویزای شینگن باید یک سری مدارک را به سفارت یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن ارائه دهید. در نظر داشته باشید مدارک درخواستی برای اغلب کشورهای شینگن یکسان است. با این وجود حتما سایت سفارت کشور مد نظر خود را چک نمایید چرا که ممکن است هر سفارت مدرکی خاص را علاوه بر مدارک کلی احتیاج داشته باشد.

مدارک ویزای شنگن


مدارک کلی جهت اخذ ویزای شینگن

*اصل شناسنامه و کپی برابر اصل از تمام صفحات
*اصل کارت ملی و کپی برابر اصل
*کارت پایان خدمت یا معاف از خدمت برای آقایان
*آخرین نسخه فرم درخواست ویزا به صورت کامل شده و امضا شده
*عکس تمام رخ سه ماه گذشته 2 قطعه
*پاسپورت با اعتبار بیشتر از سه ماه با دو ورق خالی
*بیمه نامه مسافرتی با ارزش حداقل 30 هزار یورو

در کنار مدارک بالا یک سری مدارک خاص نیز نیاز است


مدارک لازم جهت دریافت ویزای گردشگری

*بلیط رفت و برگشت 
*مدارک هتل و یا رزرو آپارتمان در طول مدت اقامت
*گواهی دارا بودن تمکن مالی


مدارک لازم برای شاغلین
*صورتحساب گردش شش ماه اخیر حساب متقاضی
*قرارداد استخدام
*نامه رضایت کارفرما از ترک شغل
*گواهی مالیات بر درآمد

مدارک لازم برای دانشجویان و دانش آموزان
*نامه ثبت نام در مدرسه یا دانشگاه برای دانش آموزان و دانشجویان
*رضایت نامه مدرسه یا دانشگاه برای ترک تحصیل موقتی دانش آموز یا دانشجو

مدارک لازم جهت دیدار با خویشاوندان
*دعوت نامه خویشاوندان
*تعهدنامه تامین هزینه های سفر و اقامت در محدوده شینگن توسط متقاضی یا بستگان وی

مدارک لازم برای ویزای تجاری
*دعوت نامه شریک تجاری
*صورتحساب گردش شش ماهه اخیر حساب شرکت
*گواهی مالیات بر درآمد
*نامه تقبل هزینه های سفر توسط شرکت میزبان یا میهمان

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی
*پرونده تحصیلی به‌ صورت کامل
*گواهی دارا بودن تمکن مالی لازم برای تحصیل
*مدرک زبان با نمره آیلتس شش به بالا برای دانشجویان ارشد و دکتری
*مدرک زبان بومی کشور مربوطه برای دانشجویان مقطع لیسانس
*مدارک بورسیه تحصیلی کامل برای دانشجویان دوره دکتری (در این حالت نیاز به اثبات تمکن مالی نیست)

مدارک لازم برای ویزای همسر
*سند ازدواج برای اثبات ازدواج با شهروند اروپایی

مدارک لازم برای ویزای افراد زیر سن قانونی
*فرم درخواست ویزای امضا شده توسط هر دو والدین
*حکم دادگاه خانواده، در صورتی‌ که فقط یکی از والدین حضانت فرزند را بر عهده داشته باشد.
*کپی شناسنامه و پاسپورت هر دو والدین
*اجازه‌ نامه سفر کودک که توسط هر دو والدین امضا شده است

مدارک لازم برای ویزای ترانزیت فرودگاهی
*ویزای معتبر برای کشور نهایی که به آن سفر می‌کنید
*بلیط معتبر برای مقصد نهایی که به آن می‌روید

مدارک لازم برای ویزای درمانی
*نامه پزشک معالج
*پرونده پزشکی بیمار
*نامه پذیرفته شدن بیمار در بیمارستان اروپایی
*گواهی نشان‌دهنده دارا بودن تمکن مالی برای تامین هزینه‌های سفر، اقامت و درمان

مدارک لازم برای ویزای کاری
*دعوتنامه کاری از سوی شرکت اروپایی
*صورتحساب گردش شش ماهه متقاضی
*مدارک همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
*مدرک زبان با نمره آیلتس هفت به بالا
*مدارک سابقه کاری متقاضی

شرایط دریافت ویزای شینگن

اتحادیه اروپا قوانین جدیدی را در سال 2023 جهت اخذ دریافت ویزای شینگن تعیین کرده اند.

ویزای شنگن


شرایط گرفتن ویزای شینگن از این قرار است:


گردش حساب بالا
اگر متقاضی دریافت ویزای شینگن هستید باید گردش حساب مالی 6 ماه اخیر حساب بانکی خود را ارائه کنید. افسران ویزا باید میانگین مبالغ ورودی و خروجی شما متقاضی عزیز را در 6 ماه اخیر حساب کنند و سپس طبق آن تصمیم گیری کنند.

تعیین هدف
با مشخص کردن تعیین هدف سفر خود میتوانید به افسران ویزا کمک کنید با سریع تر و راحت تر جهت اعطای ویزا تصمیم گیری کنند. به عنوان مثال اگر هدف شما، سفر به محدوده شینگن است و با هدف گردشگری قصد دریافت ویزای شینگن را دارید باید برنامه سفر خود را که شامل جزئیات بازدید از کشور مورد نظر است به مدارک درخواستی اضافه کنید.

تمکن مالی متقاضی
با ارائه تمکن مالی مناسب به افسران ویزا ثابت میکنید که شما در پرداخت هزینه های اقامت و خرج های روزانه خود هیچ مشکلی ندارید و از شخص دیگری کمک نخواهید گرفت.


مراحل اخذ ویزای شینگن

قدم اول: شما باید مشخص کنید که به چه نوع ویزایی نیاز دارید. به همین منظور جهت افزایش سرعت کار خود هدف از سفر و نوع ویزای درخواستی را مشخص کنید.

قدم دوم: مشخص کردن کشور مقصد است. باید از طریق کنسولگری ها یا سفارت و یا مرکز ویزا که وابسته به سفارت کشور مقصد است جهت دریافت ویزا اقدام نمایید. اگر قصد سفر به بیش از دو کشور شینگن را دارید باید حتما درخواست خود را به سفارت کشوری که بیشتر روزهای سفرتان را در آن جا قرار دارید ارائه دهید.

قدم سوم: پیدا کردن مناسب ترین زمان جهت درخواست ویزا است. بهترین زمان جهت ارائه درخواست ویزا سه ماه قبل از شروع سفر می باشد. و دیرترین زمان 15 روز قبل از شروع سفر است.

قدم چهارم: گرفتن وقت از سفارت کشور مقصد است. در برخی سفارت امکان وقت دهی آنلاین وجود دارد.

قدم پنجم: باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. می توانید فرم درخواست ویزا را دانلود کنید و آن را با دقت بخوانید. تمامی قسمت ها باید پر شوند. دقت کنید فرم را باید در دو نسخه چاپ کنید و هر دو نسخه را امضا کنید.

قدم ششم: جمع آوری مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای شنگن است. مدارک مورد نیاز را پیشتر به آن پرداختیم.

قدم هفتم: مشخص شدن وقت مصاحبه. به این منظور شما باید در تاریخ تعیین شده به سفارت مد نظر مراجعه کنید. در روز مصاحبه شما باید مدارک لازم را به افسر کنسولگری که با شما مصاحبه می کند تحویل دهید. این مصاحبه شامل محل اقامت، هدف و جزییات سفر است.

قدم هشتم: پرداخت هزینه اخذ ویزا است که شما می بایست هنگام درخواست ویزای شینگن هزینه لازم را پرداخت نمایید. این هزینه توسط اعضای شینگن تصویب شده است و غیر قابل تغییر است. هزینه با توجه به سن و وضعیت فرد متقاضی متفاوت است.

قدم آخر: در انتظار پاسخ بمانید. بررسی درخواست ویزای شینگن شما معمولا 15 روز طول می کشد. نهایتا طی یک دوره 15 تا 30 روزه انجام می شود.


هزینه ویزای شینگن

هزینه ویزای شینگن بر اساس نوع و مدت اقامت به صورت زیر مشخص شده است

*ویزای ۱ بار ورود به مدت یک ماه مبلغ 250 یورو
*ویزای چند بار ورود به مدت 3 ماه مبلغ 350 یورو
*ویزای چند بار ورود به مدت 6 ماه مبلغ 450 یورو
*ویزای چند بار ورود به مدت یک سال مبلغ 500 یورو
*ویزای چند بار ورود به مدت 2 سال مبلغ 600 یورو 

دلایل ریجکتی ویزای شینگن

دلایل ریجکتی ویزای شینگن باید در نامه ای مکتوب به فرد درخواست کننده اطلاع داده شود. معمولا در این نامه یک سری گزینه های تیک خورده ای وجود دارند که به منزله عدم دریافت ویزای شینگن و همچنین قانع نشدن افسر ویزا است.

ریجکتی ویزای شینگن


از مهمترین دلایل ریجکتی ویزای شینگن می توان به موارد زیر اشاره کرد:


*جعلی یا ناقص بودن مدارک ارائه شده به سفارت
*روشن نبودن دلیل و هدف سفر و اقامت
*اثبات نشدن تمکن مالی متقاضی
*ساکن بودن متقاضی به مدت 3 ماه در یکی از کشورهای عضو
*تحریم بودن فرد متقاضی توسط اعضای شینگن
*تهدید محسوب شدن فرد متقاضی برای امنیت ملی، سلامت همگانی، سیاست ها عمومی و داخلی و همچنین روابط بین الملل
*نبودن مدارک لازم جهت بیمه ویزا
*کافی نبود هدف و دلایل سفر و اقامت
*روشن نبودن دلایل متقاضی برای خروج از کشور عضو قبل از اتمام مدت ویزا
*کافی نبودن مدارک متقاضی برای گرفتن ویزا
*صرف نظر کردن متقاضی از دریافت ویزا


رفع ریجکتی ویزای شینگن 

اگر به دلایلی که در بالا گفته شد ویزای شینگن شما ریجکت شد شما می توانید 1 یا 2 ماه به نتیجه درخواست ویزا اعتراض کنید. جهت رفع ریجکتی ویزای شینگن باید نامه ای در قالب ایمیل به مقصد سفارت کشور مورد نظر نوشته و دلایلی را که به خاطر آن ها ریجکت شده اید را شرح دهید. شما باید وابستگی خود را با ارائه مدارک شغلی و ملکی به کشور نشان دهید تا افسر ویزا مطمئن شود که به محض تمام شدن مدت ویزا به کشور خود برمی گردید. نکته مهم اینکه اگر به هر دلیلی شما ریجکت شده باشید و در این زمان مشخص شده اعتراض نکنید، این عدم اعتراض شما به منزله تایید ریجکتی است و در پرونده شما یک نمره منفی ثبت می شود.
پس اگر قصد اقدام مجدد برای اخذ ویزای شینگن را دارید باید برای مدت یک یا دو سال صبر کنید تا از ریجکتی شما بگذرد و دوم اینکه اقدام به اخذ تور به صورت گروهی نمایید.


سوالات رایج در روز مصاحبه ویزای شنگن

در روز مصاحبه ممکن است سوالات مختلفی از شما پرسیده شود. در اینجا به چند نمونه از سوالات رایج در روز مصاحبه می پردازیم:

*وضعیت تاهل شما چگونه است و شغل همسرتان چیست؟
*چرا به ویزای سه ماه نیاز دارید؟ آیا می‌توانید سفر خود را کوتاه‌تر کنید؟
*با چه کسی سفر می‌کنید؟
*چرا می خواهید به کشور ما سفر کنید؟
*آیا فرزند دارید؟ چند ساله هستند و چه کار می‌کنند؟
*آیا دوست، فامیل یا آشنایی در این محدوده دارید؟
*اگر برای دوره‌های تحصیلی یا پژوهشی سفر می‌کنید، چطور با کالج مورد نظر آشنا شده‌اید؟
*آیا توانایی پرداخت هزینه‌ها در مدت زمانی که در کشور ما هستید را دارید؟
*چه اطمینانی هست که به کشور خود بازمی‌گردید؟  


تفاوت ویزای کانادا و ویزای شنگن

از آنجایی که کشور کانادا عضو حوزه شینگن نیست پس برای سفر به کانادا باید حتما ویزای کانادا دریافت کنید. از دید آفیسر پرونده اگر شما ویزای کانادا که کمی در اعطای آن سختگیرانه برخورد می کنند را داشته باشید میتواند نکته مثبتی در پرونده شما باشد و این امر نشاندهنده خوش قول بودن شماست که به موقع به کشور خود باز می گردید.


ویزای اروپا

ویزای شنگن در انواع مختلفی صادر میشود. از مهمترین روش های ویزای شنگن می توان به ویزای شنگن توریستی، ویزای شنگن کاری، ویزای شنگن تحصیلی، ویزای شنگن اسپانسرشیپ اشاره کرد.سریع ترین روش اخذ ویزای شنگن، ویزای شنگن اسپانسرشیپ است. به این دلیل که اگر شما در حوزه شینگن، اقوام درجه یک داشته باشیدو اقامت دائم آن کشور را داشته باشندمی توانید با دریافت دعوتنامه از آن فرد، اقدام به دریافت ویزای شینگن اسپانسر شیپ نمایید. البته توجه کنید که فرد دعوت کننده باید دارای شرایطی از قبیل تمکن مالی مناسب، مشخصات هویتی و آدرس محل سکونت باشد.


6LdhFVIgAAAAAN7IfXDD81h2damv4CQHPYrWkrYX